Achievements

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.0.3″ background_color_gradient_start=”#d0ac00″ custom_padding=”3px||1px|||” hover_enabled=”0″][et_pb_row _builder_version=”4.0.3″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.0.3″][et_pb_text _builder_version=”4.0.3″ hover_enabled=”0″ custom_css_main_element=”text-shadow:none !important” min_height=”42px”]

Achievements

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.0.3″ background_color_gradient_start=”#d0ac00″ custom_padding=”2px||1px|||” hover_enabled=”0″][et_pb_row _builder_version=”4.0.3″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.0.3″][et_pb_text _builder_version=”4.0.3″ text_letter_spacing=”1px” custom_margin=”||-1px|||” custom_css_main_element=”text-shadow:none !important”]

Nagaland Wrestling Association 2019-20

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.0.3″ text_letter_spacing=”1px” custom_css_main_element=”text-shadow:none !important”]
Sl.No.
Name of Activity
Date
Remarks
1
64th National Traditional Wrestling (Belt Wrestling) Championship under-19 Boys & Girls at Belagavi, Karanataka
6th-8th Jan. 2019
Won 3 Gold, 1 Silver & 1 Bronze
2
64th Junior National Championship 2019 at Surat, Gujarat
1st-3rd Feb. 2019
Unable to attend due to students Examination
3
38th Boys free style & 22nd Girls Sub Junior(Cadet) National Wrestling Championship 2019
17th-20th Feb. 2019
5 Boys &4 Girls with 3 Officials are participating
4
International Bthno festival 2019(Belt Wrestling) in Riyadh, Saudi Arabia
9th-19th  March 2019
2 players are participating on invitation
5
12thOpen Naga Wrestling 2019
7th March 2019
1 Wrestler with 2 Officials coming from USA
6
7th NTWFI meet 2019
Last week of April
Annual event
7
Wrestling Referee Clinical Camp
Oct. – Nov.
Annual Event.
8
1st State Level Indoor Belt Wrestling Championship 2019
Oct. – Nov.2019
Expecting other district & Tribes for participation
9
Senior National Free Style
Nov-19
Yet to confirm
10
13th Hornbill International Naga Style Wrestling Championship 2019
4th Dec. 2019
Annual Event
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.0.3″ background_color_gradient_start=”#d0ac00″ hover_enabled=”0″][et_pb_row _builder_version=”4.0.3″ width=”94%” max_width=”1312px”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.0.3″][et_pb_text _builder_version=”4.0.3″ custom_css_main_element=”text-shadow:none !important”]

ACHIEVEMENT REPORT OF ALL DISCIPLINES

(The list shows only the latest records available)
[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”4.0.3″ text_letter_spacing=”0px” custom_css_main_element=”text-shadow:none !important”]
ATHLETICS
SEPAKTAKTRAW
ARCHERY
WRESTLING
TAEKWONDO
BOXING
JUDO
KARATE
WUSHU
MUAYTHAI
FOOTBALL
SOFTBALL
BADMINTON
WEIGHTLIFTING
TENNIS
SHOOTING
TABLETENNIS
SAMBO
ATHLETICS

1st North East Olympic Games at Khuman Lampak Complex, Imphal Manipur from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

TSUCHOI.T.

Gold,5000m

2.

TSUCHOI.T.

Gold,10,000m

3.

SELUOKUOLIE KIRE

Gold,Shot put

4.

SONGMO

Silver,5000m

5.

AUNGKALI

Silver,High Jump

6.

RONGSEN MEREN

Bronze,Men’s 4x100m

7.

NEKHOTO TUNYI

Bronze,Men’s 4x100m

8.

WIDAMBO

Bronze,Men’s 4x100m

9.

IMLISUNEP

Bronze,Men’s 4x100m

10.

TSUCHOI.T.

Bronze,Women’s 4x100m

11.

PEIHEITEILE

Bronze,Women’s 4x100m

12.

SONGMO

Bronze,Women’s 4x100m

13.

TSUJEN

Bronze,Women’s 4x100m

Click here for older records

SEPAKTAKTRAW

29th Senior (Men & Women) National Sepaktaktraw Championship from 2nd-6th Janurary 2019 at Jodhpur, Rajasthan

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

KECHOSENO HIBO

Bronze,Team event

2.

KEVI-U PFUKHA

Bronze,Team event

3.

KEZEVINUO KHUBVE

Bronze,Team event

4.

NUTSULU

Bronze,Team event

5.

ANGSHANA KONYAK

Bronze,Team event

6.

RUOKUOVINU TSUKRU

Bronze,Team event

7.

AKUMTILA

Bronze,Team event

8.

PNEMANG PHOM

Bronze,Team event

9.

WANTAIH

Bronze,Team event

10.

VEKRULU NAKRO

Bronze,Team event

11.

SEYIEKHRIENO TEPA

Bronze,Team event

12.

PUNGOTOLU PURO

Bronze,Team event

13.

MONGSHAI

Bronze,Team event

14.

SEZOVELU DOZO

Bronze,Team event

15.

NEMANG

Bronze,Regu Event

16.

AKUMTILA

Bronze,Regu Event

17.

ANGSHANA KONYAK

Bronze,Regu Event

18.

PUNGOTOLU PURO

Bronze,Regu Event

19.

SEYIEKHRIENO TEPA

Bronze,Regu Event

Click here for older records

ARCHERY

64th National School Games U-19 Archery at New Delhi from 2nd-9thJanuary 2019

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

KEVIKIENO RIKHA

Gold,60 mts

2.

KEVIKIENO RIKHA

Silver,overall

3.

KEVIKIENO RIKHA

Bronze,Girls Team recurve round

4.

ROVINE DOMEH

Bronze,Girls Team recurve round

5.

EDIKUNO RIKHA

Bronze,Girls Team recurve round

6.

RUOKUOVINUO THEÜNUO

Bronze,Girls Team recurve round

Click here for older records

WRESTLING

64th National School Games Belt Wrestling Boys U-19 at Belagavi,Karnataka from 7th-8th January 2019

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

PONGTANG PHOM

Gold,50 Kg

2.

VESHEBALU NIENU

Gold,45 Kg

3.

HAIZULE

Gold,50 Kg

4.

VIZOSENO KISO

Bronze,54 Kg

Click here for older records

TAEKWONDO

4th North East Kyorugi Taekwondo Championship at Karimganj from 8th-10thJanuary 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

NEIKHOZONA PRANTSU

Gold,cadet boys under 33 Kg

2.

HINGLAKPO

Gold,cadet boys 45 Kg

3.

KEYINCHIGONGBE HEGA

Gold,Junior boys under 55 Kg

4.

ZUTA SHIJO

Gold,cadet boys under 65 Kg

5.

ZAKIENEIKHO PESEYIE

Gold,cadet boys over 65 Kg

6.

KENEILEVO NAGI

Gold,Junior boys under 75 Kg

7.

NENGHOIKIM SINGSON

Gold,Junior girls under 63 Kg

8.

NASENHO CHULAH

Silver,Junior girls under 42 Kg

9.

SOMETNARO

Silver,Junior girls under 49 Kg

10.

KEVISENO SANYU

Silver,Junior girls under 52 Kg

11.

AKUMIENLA

Bronze,Senior girls under 46 Kg

12.

S BOVITO CHOPHY

Bronze,cadet boys under 49 Kg

13.

VILABIZO NAGI

Bronze,cadet boys under 61 Kg

14.

SANJIV SINGHA

Bronze,Senior boys under 68 Kg

1st India Cup Open International Taekwondo Championship at India ClubIndoor Stadium, Silchar, Assam from 16th-18th November 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

NEIKHOZONA PRANTSU

Gold,U- 41 Kg

2.

KIRANSANKAR

Gold,U- 68 Kg

3.

REPINKIUN TIKHIR

Silver,U-51 Kg

4.

ZAKIENEIKHO PESEYIE

Silver,U-63 Kg

5.

KENEILEVO NAGI

Silver,U-73 Kg

6.

NGAICHING PHOM

Bronze,U-59 Kg

7.

VILABIZO NAGI

Bronze,U-59 Kg

64th National School Games Taekwondo Boys U-14 at Imphal, Manipur from 26th-30th November 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

LENSETHONG

Gold,under 18 Kg

2.

N.TENLOI PHOM

Gold,27-29 Kg

3.

LUNGSAMBO

Bronze,21-23 Kg

Click here for older records

BOXING

1st North East Olympic Games Boxing at Imphal from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

HMINTHANGLUNGA

Gold,56-60 Kg

2.

JICHANTHUNG NGULLI

Silver,75-81 Kg

3.

NIKITON SUMI

Silver,64-69 Kg

4.

ANILAMA

Silver,

5.

NHENARY SINGH

Bronze,60-64 Kg

6.

MANJU BASUMATARY

Bronze,51-54 Kg

7.

MONU

Bronze,64-69 Kg

8.

MANCHUN

Bronze,45-48 Kg

BFI 3rd Elite Men National Boxing Championship at Army Sports Institute,Pune from 27th October- 2nd November 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

GOVIND KUMAR SAHANI

Bronze,49 Kg

Click here for older records

JUDO

1st North East Olympic Games Boxing at Imphal from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

HMINTHANG LUNGA

Gold,56-60 Kg

2.

JICHANTHUNG NGULLI

Silver,75-81 Kg

3.

NIKITO N SUMI

Silver,64-69 Kg

4.

ANILAMA

Silver,

5.

N HENARY SINGH

Bronze,60-64 Kg

6.

MANJU BASUMATARY

Bronze,51-54 Kg

7.

MONU

Bronze,64-69 Kg

8.

MANCHUN

Bronze,45-48 Kg

BFI 3rd Elite Men National Boxing Championship at Army Sports Institute,Pune from 27th October- 2nd November 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

GOVIND KUMAR SAHANI

Bronze,49 Kg

Click here for older records

KARATE

1st North East Olympic Games Karate-do at Imphal, Manipur from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

BAMANGYAKUM

Gold,women kumite-55 Kg

2.

MILENO MAMA

Bronze,women kumite-50 Kg

3.

MUIAMA

Bronze,women kumite + 61 Kg

4.

TOSHIMANEN LONGKUMER

Bronze,men kumite +67 Kg

6th National Level North East Karate Championship at the Assam Rifles Training Centre & School Sukhovi, Dimapur from 9th-12th December 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

ATITO SUMI

Silver,-35 Kg 11yrs boys

2.

THSADANG

Bronze,18+ boys Kata

3.

THSADANG

Bronze,-50 Kg 18+ yrs boys

4.

HIKETO KIBA

Bronze,-63 Kg 15 yrs boys

5.

INAITO KIBA

Bronze,-52 Kg 14 yrs boys

6.

TIAKUMBA

Bronze,-45 Kg 13 yrs boys

7.

SOURAB DAS

Bronze,+40 Kg 12 yrs boys

8.

AKASH DAS

Bronze,-25 Kg 10 yrs boys

9.

NIGHAPU YEPTHO

Bronze,-30 Kg 10 yrs boys

10.

AKUMIENLAL IMCHEN

Bronze,-61 Kg 18+ yrs girls

11.

SUMA DAS

Bronze,-45 Kg 13 yrs girls

12.

ASTHARANI BORDOLOI

Bronze,11 yrs girls kata

Click here for older records

WUSHU

24th Senior National Wushu Championship at Punjab University, Chandigarhfrom 25th-30th December 2015

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

HUWE CHAKHESANG

Bronze,sanshou 52 Kg

Click here for older records

MUAYTHAI

North East Youth Festival at Dentam, West Sikkim from 21st-23rd January 2019

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

PHOLIH KONYAK

Gold

2.

TCHINGZEI KONYAK

Gold

3.

NYANGKA KONYAK

Bronze

4.

TCHINGZEI KONYAK

Bronze

5.

PANGMEIT KONYAK

Bronze

Click here for older records

FOOTBALL

Dr T Ao Centenary U-21 NEC Gold Cup Football Championship at Guwahati from 23rd-28th February 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

IMLONG CHABA

Gold

2.

DONGEHENHLEVI CHANG

Gold

3.

NIGHATO SUMI

Gold

4.

TEMJENWATI LONGKUMER

Gold

5.

KEVEZO VERO

Gold

6.

RINGHAM JIHUNG

Gold

7.

YANGER

Gold

8.

TEMSUNUNGSANG

Gold

9.

ILANGER

Gold

10.

KEVISALIE SECHU

Gold

11.

TONGPANGNUNGSHI JAMIR

Gold

12.

NEITHOVILIE CHALIEO

Gold

13.

NEIKETHOZO YHOME

Gold

14.

MALDARPAT GIRI

Gold

15.

VEKROTO RESU

Gold

16.

VIKETHOZO

Gold

17.

KENEINUZE PIENYÜ

Gold

18.

NYTHONG MAGH

Gold

Click here for older records

SOFTBALL

7th East Zone Softball Championship (men & women) at Imphal, Manipur from 27th-29th November 2015

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

AOSASHI LONGCHAR

Bronze,Team Championship

2.

APEUHAU HINLAK

Bronze,Team Championship

3.

NUNTILO MAGH

Bronze,Team Championship

4.

TOSHIHO AYE

Bronze,Team Championship

5.

WAHITO YEPTHO

Bronze,Team Championship

6.

SUNIL SHAH

Bronze,Team Championship

7.

BABLU DEY

Bronze,Team Championship

8.

SHANKAR PRASAD

Bronze,Team Championship

9.

ANIL SHAH

Bronze,Team Championship

10.

SHIVA DAS

Bronze,Team Championship

11.

BIJOYKR DEB

Bronze,Team Championship

12.

RAJESH MAHATO

Bronze,Team Championship

13.

SUMAN CHAKRABORTY

Bronze,Team Championship

14.

PANWAR KR SINGH

Bronze,Team Championship

15.

VICKY PRASAD

Bronze,Team Championship

16.

TIAMERENLEMBA AIER

Bronze,Team Championship

Click here for older records

BADMINTON

1st North East Olympic Games Badminton at Imphal, Manipur from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

SEKHOTOLU

Bronze,Women Singles

2.

ANKUR SANGPANG RAI

Bronze,Men Single

3.

IMNATOSHI LONGKUMER

Bronze,Men Double

4.

IMLIWAPANG

Bronze,Men Double

Click here for older records

WEIGHTLIFTING

National Level North East Games Weightlifting at Imphal, Manipur from 2nd-7th March 2016

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

PROWKHAPI

Silver,+ 95 Kg

Click here for older records

TENNIS

All India State Inter-State National Tennis Tournament at Bhilai from 16th-21st February 2016

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

VILASIER KHATE

Bronze,Team

2.

KENEISEZOTUO WHUORIE

Bronze,Team

3.

ZHAPUTSO KHATE

Bronze,Team

Click here for older records

SHOOTING

6th North East Zone Shooting Championship at Aizawl, Mizoram from 6th-13th August 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

MERANG JAMIR

Gold,Rifle Prone (50m) Veteran men(ISSF)

1st North East Olympic Games Badminton at Imphal, Manipur from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

BIVASH BISWAS

Silver,10m Air Pistol (ISSF) men

Click here for older records

TABLETENNIS

1st North East Olympic Games Table Tennis at Imphal, Manipur from 24th-28th October 2018

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

KESONEINUO

Bronze,Team

2.

NANCY QINAM

Bronze,Team

Click here for older records

SAMBO

1st All India Open Sambo Championship at Haryana on 16th November 2018
(MartialArt and Combat Sports- self defence without arms/ hand to handcombat)Place of Origin-Russia

Sl.No.

Name

Medal

1

2

3

1.

MANKHO KONYAK

Bronze,60-65 Kg

2.

CHINGNAI KONYAK

Bronze,40-45 Kg

3.

Y KHONGAM KONYAK

Bronze,50-55 Kg

4.

CHAHPAN KONYAK

Bronze,55-60 Kg

5.

S PENYEN KONYAK

Bronze,60-65 Kg

Click here for older records

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Skip to content